Životní styl našich dětí

Děti dnes prosedí u televizních obrazovek a počítačů spoustu času. Mnohem více, než je zdrávo. Přitom velice často sahají po takových potravinách, jako jsou sladké sušenky, čokoládové tyčinky, chipsy, popcorn různých příchutí, sladké a sycené limonády a dalších potravinách, které obsahují spoustu prázdné energie, ale jen minimum živin. Nedivme se, vždyť právě z televizních reklam se dozvídají, jak jsou tato jídla dobrá, kolik si s nimi užijí legrace a jak „okoření každé jídlo radostí“.

Média jsou velice mocná a vytvářejí trendy. Ale stále si  myslím, že my, rodiče máme na děti mnohem větší vliv. Nebo bychom ho alespoň měli mít. Vždyť my jsme ti, kdo dětem připravuje většinu jídla. My jsme ti, kdo dětem nabízí různé druhy potravin a učí je tak tyto potraviny vyhledávat i v budoucnosti.

Rodič je ten, kdo děti vychovává a formuje mimo jiné i jejich stravovací návyky. I když si to rodiče velice často neuvědomují, mají nesmírně důležitou úlohu v prevenci civilizačních nemocí u svých dětí. Jak bude vypadat zdravotní stav vašich dětí za 20, 30 let? O tom rozhodujete již dnes tím, jaké potraviny jim předkládáte a učíte je jíst.

Jenže i my dospělí často podléháme reklamám, které se na nás valí ze všech stran. A protože povědomí o výživových hodnotách potravin je všeobecně velice nízké, neumíme se v té směsi informací správně orientovat. Kvalitní informace se ztrácejí mezi množstvím marketingových sloganů a polopravd.

Také pohyb na čerstvém vzduchu je velice důležitý. Zajišťuje dostatečný výdej energie a tím udržuje v normě tělesnou hmotnost. Také víme a bylo to mnohokrát dokázáno, že děti, které mají dostatek pohybu, jsou méně nemocné. Pohyb má zároveň pozitivní vliv na psychiku dětí. Dostatek pohybu a vyvážená, pestrá strava by měly být v rovnováze. Jsou to dva základní pilíře zdravého životního stylu a pro děti jsou nesmírně důležité. Je to nezbytný předpoklad pro zdravý vývoj mladého organismu.

 Jarmila Hokrová, výživový poradce

Líbil se vám článek? Tak mu dejte „lajk“ nahoře nad obrázkem.

Čtěte také:
Kouzlo zeleného talíře
Barvy pro život – zelená
Chcete zhubnout? Snídejte!

 

zpět na blog2