Proč jíst podle ročních období

Jíst a vařit z čerstvých potravin je zásada, kterou bychom rozhodně měli dodržovat. Léto a podzim nabízí širokou škálu druhů čerstvých potravin. Čerstvá zelenina a ovoce z místních zdrojů, které necestovali přes polovinu světa, ale byly vypěstovány v našem nejbližším okolí, jsou každému dostupné. Farmářské trhy i malá místní tržiště hrají všemi barvami a lákají ke koupi. Pokud tuto výzvu přijmete, získáte hned několik výhod.

Šetříte peníze i životní prostředí

Pokud v této době nemám zeleninu ze své zahrádky, ráda ji kupuji od známých místních pěstitelů. Vím, že je mnohem čerstvější a je také chutnější, než ta ze supermarketů.
Potraviny z místních zdrojů nemusí být dražší než ty dovezené. Naopak, jejich cena je srovnatelná, mnohdy i nižší. Doprava potravin pěstovaných blízko místa prodeje je totiž levnější a obchodníci navíc musí zralé výpěstky prodat během relativně krátké doby, než se zkazí. Nákupem místních potravin navíc snížíte dopady na životní prostředí a podpoříte i místní ekonomiku.

Léto a podzim nabízí neuvěřitelnou pestrost

V letním období až do podzimu je všude spousta ovoce a zeleniny a je to ideální doba, kdy do jídelníčku můžeme zařadit čerstvé a sezónní potraviny. Dozrálé plody obsahují mnohem více živin a jsou chutnější, než plody sklízené nedozrálé a dlouhodobě skladované. Čerstvou potravinu ničím nenahradíte, je to tak. Pokud bude vaše strava skutečně pestrá a bude obsahovat dostatečné množství kvalitní zeleniny a ovoce, pak ani nebude nutné svou každodenní stravu obohacovat potravními doplňky. Pokud si však nejste jistí, že stravou organismu dodáváte veškeré důležité živiny v optimálním množství, můžete mě požádat o konzultaci. Jako čtenáři mého blogu můžete využít mimořádnou akci a mít konzultaci za „hubičku“ :-*.

Jak na chutnou a zdravou stravu

Není žádným tajemstvím, že ovoce a zeleninu je nejlepší konzumovat v době, kdy zrají. Právě tehdy jsou totiž plné chuti i živin. Pokud Vám dochází nápady, jak tyto potraviny zahrnout do svého jídelníčku, i v tomto případě vám ráda poradím. 

  Jarmila Hokrová, výživový poradce

Líbil se vám článek? Tak mu dejte „lajk“ nahoře, nad obrázkem.

Čtěte také:
Vánoční kapr bez kostí? Jde to.
Sacharidy, sladké a zrádné.
Hubněte ve spánku.

zpět na blog2