Žatecké noviny

Naučím vás jíst

Rozhovor pro deníky Ohře Media 

Leden je zlomovým měsíce, kdy se řada z nás snaží o změnu životního stylu. Přiznejte si, kdo z vás si s novoročním přípitkem již po x té slíbil, že se bude letos více hýbat nebo se začne lépe stravovat. Právě zaručené diety jsou každoročně velkým lednovým tématem. Jen po internetu jich kolují desítky. Lékaři a odborníci na výživu před většinou z nich varují, podle nich je nejdůležitější pestrá a vyvážená strava, což je naprostý opak většiny diet. Na to, co děláme špatně, a proč využít služeb odborníka, jsme se proto zeptali výživové poradkyně Jarmily Hokrové ze Žatce.

Jaké nejčastější chyby děláme, když se snažíme radikálně změnit své stravovací návyky?

Ta největší chyba je právě v tom, že chceme stravovací návyky měnit radikálně. Když najednou krátkodobě omezíte přísun potravin, sice zhubnete, ale pak to má velice rychlý a nepříjemný jojo efekt. Ve výsledku většinou takový člověk přibere mnohem více, než zhubl.

Navíc je to pro organismus velice zatěžující. Omezující diety mohou způsobovat i některé zdravotní problémy. Takže rozhodně nedoporučuji měnit stravovací zvyky radikálně.

Svých klientů se ptám, proč jíte? Většina z nich odpoví, že protože má hlad, nebo chuť. Správná odpověď ale je, že jíme proto, abychom tělu dodali potřebné živiny. Strava by proto měla být pestrá, vyvážená a rozmanitá. Neměli bychom se zaměřovat jen na určitou skupinu potravin, i když se o nich tvrdí že jsou nejzdravější. Naopak bychom měli do svého jídelníčku něco přidat.

Lidem v jídelníčku chybí především zelenina, i tepelně upravená, a luštěniny, což jsou všechno zdroje důležitých vitamínů, minerálů a vlákniny. Dají se z nich připravit velmi dobrá jídla, kterým přijdou na chuť i jejich největší odpůrci. Takže, když postupně změníme svoje stravovací návyky, budeme se cítit lépe a zároveň i zhubneme.

Proč je dobré poradit se s odborníkem, když si třeba na internetu dokážeme potřebné informace sami rychle vyhledat?

Myslím si, že není nad osobní kontakt. Informací o dietách a potravinách je tolik, kolikrát i protichůdných, že se v nich laik jen těžko orientuje.

Dobrý výživový poradce je vlastně i takový mentální kouč, který se snaží své klienty udržet na správné cestě. Nebude vás nutit do diety, ale upraví vám jídelníček přesně na míru vašeho životního stylu. Také vás provede krizí, která v průběhu nastartovaných změn může nastat.

Co můžete právě vy svým klientům nabídnout?

Nepíši lidem přesné jídelníčky, ale učím je jíst. Učím je, jak si potraviny vybírat, jak je kombinovat a také kdy je jíst. V tomto roce jsem začala spolupracovat také se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Pro členy Klubu pevného zdraví VZP poskytuji vstupní konzultaci zdarma a ještě dostanou slevu na sestavení výživového plánu.

Jarmila Hokrová

 

 

 

 

Líbil se vám článek? Tak mu prosím dejte „lajk“ a sdílejte.

 

Čtěte také:
Je detoxikace jen móda?
Chůze je nejpřirozenější pohyb
Recepty na zelenou zeleninu

 zpět na blog2