Mladé Svatomartinské víno

Svatý Martin má přijet na bílém koni. I když letos se mu to moc nepovedlo. No nevadí, myslím, že si všichni ještě rádi užijeme pár teplých příjemných dní.

Okolo svátku svatého Martina se v minulosti slavila posvícení. Úroda z polí byla sklizena a lidé oslavovali výsledy celoročního úsilí. Byl to čas hojnosti před postní dobou adventu. Pekla se Martinská husa, Martinské rohlíčky a také se začala ochutnávat úroda mladého vína.

Symbolicky se na Martina 11.11. ochutnává první mladé víno, které uzrálo tento rok. Označení Svatomartinské víno se začalo užívat již na dvoře císaře Josefa II. Dnes je to svátek vinařů a milovníků vína a jeho obliba stále stoupá. Koštování mladého vína je zdravé, nesmí se to však přehánět.

Už jste možná slyšeli o francouzském paradoxu. Přestože Francouzi příliš nedbají na svou životosprávu, nesportují, konzumují tučná jídla a v průměru vykouří mnohem více cigaret, výskyt srdečních onemocnění je ve Francii až o 40% nižší.

Vědci to vysvětlují pravidelnou konzumací vína, na kterou jsou Francouzi pyšní. Ve víně nenajdeme minerály, jsou v něm však jiné zdraví prospěšné látky, silné antioxidanty. Ty mají blahodárný účinek na propustnost cév. Snižují přilnavost cholesterolu k cévním stěnám, čímž preventivně působí proti vzniku aterosklerózy, zvyšují množství HDL cholesterolu a mají také protinádorové účinky.

Účinné antioxidanty najdeme jak ve víně červeném, tak v bílém víně. Záleží však na jeho kvalitě. Víno v krabici za pár korun kvalitní antioxidanty neobsahuje. Takové víno však také nebude označeno jako mladé Svatomartinské.

Skleničku kvalitního mladého vína si můžete dát bez výčitek, zvláště k jídlu. Pomůže vám lépe trávit, zlepší náladu a dodá organismu antioxidanty. Pozor však, abyste to s konzumací vína nepřehnali. Nezapomeňte, že víno obsahuje také značné množství alkoholu a ten pro organismus příliš zdravý není.

 Jarmila Hokrová, výživový poradce

Líbil se vám článek? Tak ho prosím sdílejte na sociálních sítích.

 

Čtěte také:
Chcete zhubnout? Snídejte!
Recept na velikonočního beránka
Instant a easy
zpět na blog2