Miluji meruňky

Miluji meruňky, ta malá zářivá sluníčka. Nejlépe chutnají, když si zralou, sluncem prohřátou meruňku utrhnu přímo ze stromu. Už 10 let jsme se snažili na zahradě vypěstovat stromek a až letos jsme se dočkali první úrody. Huráááá :-).

Meruňky však nejsou jen krásné, jsou také zdravé. Zářivou oranžovou barvu mají díky vysokému množství karotenů. Ty fungují jako silný antioxidant, který pomáhá organismu bojovat proti volným radikálům. Máme-li karotenů a následně vitamínu A, který si organismus z karotenů vytváří, ve stravě nedostatek, zvyšuje se riziko rakoviny a klesá celková obranyschopnost organismu.

Meruňky obsahují také značné množství železa, draslík, bór, vápník a kyselinu listovou. Víte, že pomáhají i proti osteoporóze? Pokud máte práci s větší fyzickou zátěží, běháte nebo děláte jiné sportovní aktivity, přidejte si meruňky do svého jídelníčku. Také ženy po menopauze by si měli meruňky dopřávat.

Meruňky patří mezi ovoce, které má velice malé množství energie, 100 g meruněk má pouze 48 kcal. Jde tedy o ovoce, které je vhodné i při redukční dietě. Pomáhají odbourat tuky, mají také dobrý vliv na vlasy, nehty i pokožku a jako velký zdroj kyseliny listové snižují riziko demence.

Pro svou nakyslou a zároveň sladkou chuť se hodí nejen do sladkých moučníků, ale také jako velice zajímavá a pikantní příloha k masům. Např. kachní prsíčka připravená s meruňkami jsou velká delikatesa. Chcete-li si zamlsat a přitom nepřibrat, dejte si tvarohový krém s meruňkami. Je vynikající, zvláště když máte dobře zralé, měkké meruňky.

Tady je na něj recept:

Meruňkový pohár s tvarohovým krémem

Potřebujete:

  • 250 g měkkého tvarohu
  • 40 g vanilkového cukru (případně ještě cukr podle vaší chuti)
  • 200 ml smetany ke šlehání
  • Ovesné vločky
  • Meruňky

 Jak postupovat:

Na tento krém je vhodný jemný tvaroh bez hrudek. Doře ho našlehejte s vanilkovým cukrem. V další misce si našlehejte šlehačku. Pozor, nepoužívejte šlehačku ve spreji, ale našlehejte si poctivou smetanu ke šlehání. Potom ji opatrně vmíchejte do našlehaného tvarohu. Vznikne jemný nadýchaný krém.

Můžete ho použít na přípravu poháru. Do vhodné sklenice nebo misky dáte lžíci tvarohového krému, na něj několik lžic sekaných ovesných vloček a na ně opět několik lžic tvarohového krému. Celé to bohatě ozdobíte nakrájenými zralými meruňkami.

Přeji vám dobrou chuť.

Pro doplnění široké škály karotenů a karotenoidů užívám také NUTRILITE Natural Multi Carotene. Je  to doplněk stravy s kombinací karotenoidů z přírodních zdrojů. Stačí jedna kapsle denně.

Balení obsahuje 90 kapslí a k dostání je v internetovém obchodě  ZDE pod objednávkovým číslem  109538.

 

 Jarmila Hokrová, výživový poradce

Líbil se vám článek? Tak mu dejte „lajk“ nahoře, nad obrázkem.

Čtěte také:
Životní styl našich dětí
Dopřejte si odlehčovací den
Klíč k vašemu tělu

zpět na blog2