Jarmila Hokrová, certifikovaný poradce pro výživu a suplementaci

Jarmila Hokrová

Jarmila Hokrová

Kde publikuji

Zabývat se výživou mi bylo dáno osudem, stát se výživovým poradcem je moje volba.

Když jsem začala rozum brát, vždycky jsem se zajímala, z čeho to maminka vaří a proč používá zrovna tuhle zeleninu a tohle koření. A ráda jsem listovala v kuchařských knihách. Líbily se mi obrázky jídel, ale zajímaly mě také výživové tabulky, které tenkrát v kuchařkách byly. Kolik která potravina obsahuje tuku, bílkovin a škrobů, kolik vápníku, vitamínů a tak. Dnes už takové tabulky v kuchařkách nenajdete, ale v těch starých, které má doma má maminka, tam takové tabulky jsou.

U nás doma se o těchto věcech mluvilo. Narodila jsem se totiž s vrozenou luxací kyčelního kloubu a do svých 7 let jsem absolvovala 5 náročných ortopedických operací a strávila hodně měsíců v nemocnicích. Byla jsem hubená, bledá a chudokrevná. A tak bylo nutné, abych měla pestrou stravu, která obsahovala kvalitní živiny.

Další událost, která mě přiměla zjistit více informací o základních živinách, bylo narození mé dcery. Lékaři jí diagnostikovali fenylalaninemii. To je stav, kdy organismus nedokáže metabolizovat jednu z aminokyselin. Naštěstí se ukázalo, že nemusíme držet přísnou dietu, ale stejně jsem musela dávat pozor, co má malá holčička jí a dodržovat určitá dietní omezení. Tenkrát jsem pronikla do tajemných informací o bílkovinách a aminokyselinách a uvědomila si, jak je to složitý proces, který naše tělo provádí se vším, co sníme. A jak je nesmírně důležité, abychom jedli skutečně pestrou stravu, tedy „od každého něco“, ale s ničím to nepřeháněli.

Následovaly další mé operace (těch ortopedických mám za sebou již 13) a já se po nich cítila nesmírně unavená. Začala jsem se tedy více zajímat o to, jakým způsobem dodat mému tělu více vitamínů a minerálů. Měla jsem velké štěstí, protože jsem měla možnost učit se od těch nejlepších oborníků na výživu a doplňky stravy, které u nás máme. S některými z nich jsem natočila krátké rozhovory, na které se můžete podívat. A učila jsem se i u zahraničních expertů v Polsku a v Německu.

A když už jsem toho tolik věděla, začala jsem radit přátelům a pak si otevřela výživovou poradnu. Také jsem o výživě začala přednášet a psát krátké články. V r. 2011 jsem měla svou poradnu v okresním Deníku a každý týden, po celý rok jsem v něm uveřejňovala články. V současné době již třetím rokem píši sloupek v týdenících Ohře media. Za dobu své praxe jsem pomohla stovkám lidí, aby jedli lépe, byli zdravější a také zhubli.

Možná i vy máte nějaký zdravotní problém, cítíte se unavení nebo jste často podráždění. Nebo možná jen chcete zhubnout, protože věříte, že pak se budete cítit lépe. Ráda pomohu i vám.

 

privacy Očekávejte zprávu na e-mail.


Obezita je primární příčinou civilizačních onemocnění.
Přidejte se na naše Facebook stránky a sdílejte je s přáteli.

Mohou pomoci.

arrow