Je detoxikace jen móda?

Jaro je v plném proudu a v přírodě se vše obnovuje. Stejně tak i náš organismus má snahu očistit se od zásob nepotřebných látek a načerpat energii. Je to přirozený proces a je na nás, zda ho podpoříme.

Pouštět se do speciálních detoxikačních diet a programů z mého pohledu není ten nejlepší krok. Možná pomůže na chvíli, ale nevyřeší problém dlouhodobě.

Pravdou je, že žijeme v prostředí, které je stále více toxické. Toxické látky ve vodě, ve vzduch, v potravinách, v oděvech, nábytku, … Obrovské množství spotřebního zboží, potraviny nevyjímaje, se dnes vyrábí s pomocí chemických látek, které jsou těkavé a mohou ohrožovat naše zdraví.

Není v našich silách omezit 100% vliv těchto látek, ale měli bychom se jim vědomě vyhýbat, alespoň tam, kde to jde a podporovat naše tělo v tom, aby využívalo své vrozené schopnosti detoxikace.

Náš organismus má svůj vlastní detoxikační systém, který je jeho nedílnou součástí. Před cizorodými látkami nás velmi účinně chrání játra, ledviny, střeva i kůže. Jak tento detoxikační systém podpořit?

Jednoznačně dbát na to, aby naše strava byla různorodá a pestrá. Měli bychom vědomě zaměřovat pozornost na to, co jíme. Vybírat si kvalitní, co nejméně zpracované potraviny a zvýšit příjem zeleniny minimálně na 500 g denně. Neděste se, není to moc, když polovinu zeleniny z tohoto množství tepelně upravíte a z druhé poloviny si uděláte salát nebo smoothie, ani vám nepřijde, že jste tolik zeleniny snědli.

Nezapomínejte také na pití čisté vody a doplnit pitný režim můžete různými bylinnými čaji. Víte, že řada plevelů, které u nás rostou, obsahují řadu prospěšných a léčivých látek? Dnes je velká móda v pití různých směsí z čínských bylin a přitom na českém trávníku máme poklady, po kterých šlapeme. Ať je to pampeliška, sedmikráska, jitrocel nebo mateřídouška a desítky dalších bylin. Jsou to krásné rostlinky, které nám mohou předat své životadárné poklady.

Jak tedy odpovím na otázku, jestli je detoxikace jen móda?
Rozhodně bychom ji jako módní výstřelek neměli brát, ale měli bychom v našem těle podporovat detoxikační procesy po celý rok. A nejenom na jaře.

Jarmila Hokrová, výživový poradce

Líbil se vám článek? Tak mu prosím dejte „lajk“ a sdílejte.

 

 

Čtěte také:
Slaný koláč - recept
Mám ráda čokoládu
Smoothie - recept

eBook Když nás jídlo

 

zpět na blog2