Hubněte ve spánku

Dny se zkracují a chce se mi zavrtat do postele a dlooouho nevstávat. A víte, že hubnout se dá i ve spánku? Nebo jinak, když spíme málo, může to být jedna z příčin, proč se nedaří zhubnout.

Když je náš životní styl uspěchaný a hektický, býváme vzhůru do pozdních nočních hodin a  spíme málo, býváme často unavení. To není dobré nejen pro naše zdraví, ale ani pro udržení optimální hmotnosti.

Podle průzkumu organizace The Sleep Council tvrdí, že nedostatek spánku má za následek kromě únavy také zvýšení pravděpodobnosti vysokého krevního tlaku, srdečních chorob, depresí a cukrovky 2. typu. Výsledky průzkumu navíc ukazují, že špatný spánek přispívá k vyšší tělesné hmotnosti.

Jiná studie se po dobu 16 let zaměřovala na více než 68tis. zdravotních sester a potvrdilo se, že těm, které spaly pouze 5 hodin denně hrozila 3x vyšší pravděpodobnost zvýšení hmotnosti o 15 kg, než u těch, které spaly alespoň 7 hodin denně. Potvrzuje se, že čím méně spíme, o to větší máme sklony k nadváze nebo obezitě.

V poradně se setkávám velice často s lidmi, kteří spí málo, neklidně, často se probouzejí a nemohou znovu usnout. Bývají unavení, netrpěliví a obézní. A ptají se, co mohou udělat pro lepší spánek.

Dávám jim tato doporučení:

  • Nejméně 6 hodin před usnutím se vyhýbejte nápojům s obsahem kofeinu, jako je káva, čaj, kola a energetické drinky.
  • Nechoďte spát hladoví, ale také se nepřejídejte. Velké porce jídla večer způsobují překyselení a trávící potíže.
  • Nepijte večer alkohol. Sice se po něm můžete cítit ospalí, ale vaše tělo musí v noci odbourávat toxické metabolické zbytky po alkoholu, proto váš spánek bude jen povrchní a ráno se budete cítit nevyspalí.
  • Teplé mléko nebo mléčné produkty jsou vhodné jako poslední jídlo dne – 2. večeře. Obsahují tryptofan, bílkovinu, která v mozku posiluje tvorbu serotoninu. To je látka, která navozuje spánek.
  • Čaje z meduňky, třezalky nebo chmelu vám pomohou s usínáním.
  • Choďte spát přibližně ve stejnou dobu a před půlnocí. V této době váš mozek produkuje hormon melatonin, který reguluje vaše biologické hodiny a usnadňuje usínání.
  • Ujistěte se, že přijímáte dostatek hořčíku. Nedostatek této minerální látky je spojen s problémy spánku.Hořčík je minerál, který hraje důležitou roli při nervových funkcích a svalovém uvolnění. Reguluje srdeční rytmus a navozuje stav relaxace.

 Jarmila Hokrová, výživový poradce

Líbil se vám článek? Tak ho prosím sdílejte na sociálních sítích.

  .

 

 

Čtěte také:
Celer místo brambor
K hubnutí patří pohyb
Nemáte rádi celer?

zpět na blog2