Dopřejte si odlehčovací den

Vánoční svátky jsou za námi, ale čeká nás ještě oslava přelomu roku. Konec roku zkrátka bývá náročný. Tolik sladkého a tučného, spojeného s alkoholem, v průběhu roku jen tak nesníme.

Vánoce jsou pro nás zkrátka svátky hojnosti a konec roku je třeba oslavit. Jenže našemu zažívání, srdci a vůbec zdraví, takové přejídání nesvědčí. Co s tím? Jak to udělat, abychom našemu tělu dopřáli odpočinek a neskončili se zažívacími obtížemi nebo žlučníkovým záchvatem?

Dopřejte si odlehčovací den. Alespoň jeden den, kdy z jídelníčku úplně vynecháte tučné, sladké a alkohol a naopak zařadíte zeleninu, ovoce a komplexní obiloviny.

Takový odlehčovací den můžete začít např. dušeným jablkem se skořicí. Vůně jablka a skořice k vánocům patří a tak vám vůbec nebude připadat, že se nějak omezujete.

Ke svačině doporučím zeleninovou polévku a k obědu kroupy nebo pohanku. Tyto potraviny mají vysoký obsah vlákniny a hodně vitamínů, minerálů a dalších živin. A také dovedou účinně čistit střeva.

K odpolední svačině si můžete udělat např. pečenou kořenovou zeleninu a jako večeři zeleninové smoothie. Te je rozmixovaná syrová zelenina. Základem takového koktejlu je listová zelenina, např. špenát a k němu se přidá např. mrkev a červená řepa společně s citrónem. Do koktejlu kápněte ještě několik kapek olivového nebo lněného oleje. To proto, abyste maximálně využili i vitamíny rozpustné v tucích.

Nezapomínejte také na dostatečný příjem vody a bylinkových čajů. A bude-li to alespoň trochu možné, jděte na delší procházku nebo sportujte venku na čerstvém vzduchu. V tento den jděte také brzo spát. Kvalitní spánek je nesmírně důležitý pro regeneraci organismu.

Po takovém dni se budete cítit lehčí, dobře se vyprázdníte a vaše zažívání si alespoň trochu odpočine.  Nepodléhejte však dojmu, že jedním odlehčovacím den odčiníte všechny stravovací hříchy. Odlehčovací den je vhodné zařazovat pravidelně 1x týdně po celý rok. Tak z něj vytěžíte pro své zdraví mnohem více.

Přeji vám do nového roku hodně zdraví, vyladěný metabolismus a pozitivní mysl. A k tomu ještě štěstí a radost ze života.

Jarmila Hokrová, výživový poradce

Líbil se vám článek? Tak mu dejte „lajk“ nahoře nad obrázkem.

koktejly

 

Koktejly na hubnutí s 10% slevou.

Více o koktejlech ZDE

 

 

Čtěte také:
Smoothie nemusí být jen zelené
Chřest opět přichází do módy
Klíč k vašemu tělu

 

zpět na blog2