Změna životního stylu se projevuje nejen ve změně stravovacích návyků, ale také ve změně pohybových aktivit. Hýbeme se stále méně. Většina z nás již nemusí vykonávat fyzicky náročnou práci, což je na jednu stranu dobré. Na druhou stranu jsme však velice zpohodlněli. Sedavé zaměstnání, časté posedávání u televize nebo počítače a jízdy autem nebo hromadnými dopravními prostředky i na krátké vzdálenosti, nám rozhodně neprospívá. Velice často nám chybí i ten nejzákladnější pohyb, a tím je chůze.
Lékaři doporučují ujít denně minimálně 10 tisíc kroků, což odpovídá přibližně 6 km. Rozhodně bychom si měli dopřát denně alespoň 30-ti minutovou procházku v tempu, které nám lehce zvýší tepovou frekvenci. Při chůzi zapínáme velké svaly a díly tomu rozproudíme krevní oběh. Prohloubí se nám dech, srdce začne více pumpovat a tak může krev přivést do těla více kyslíku. Pravidelnou chůzí procvičíme svaly, zpevníme dlouhé kosti a omladíme buňky.
Chůzi by se neměli vyhýbat ani nemocní lidé. Pomáhá při kardiovaskulárních potížích, při diabetu, zlepšuje se astma i chronická bronchitida. Zpevňuje se celý svalový korzet a tím se mohou zmírnit bolesti zad a kloubů. Pravidelná chůze pomáhá také ke zlepšení paměti. Lékařská studie, prováděná u lidí ve věku nad 55 let potvrdila, že pravidelná chůze alespoň 40 minut 3x týdně může zvětšit část mozku související s pamětí.
Velice prospěšná je chůze také při redukci nadváhy. Prokrvením svalů se zrychluje metabolismus, svaly se zvětšují a získávají sílu. Nedostatkem pohybu naopak svalovou hmotu ztrácíme, dá se říci, že se nám svaly mění na tuk.
Dnes se stala moderní chůze s turistickými holemi, tzv. nordic walking, neboli severská chůze. Turistické hole se používají se podobně, jako hole při běhu na lyžích. Chodce, používající tuto techniku, můžeme dnes vidět nejen na turistických výletech, ale i ve městech. Chůzí s turistickými holemi můžeme významně odlehčit dolním končetinám a také zapojíme svaly horní poloviny těla. Tím zvýšíme prokrvení celého těla, látkovou výměnu a celkový energetický výdaj. Zároveň však budeme po takové procházce mnohem méně unavení.
Vyjděte si do přírody. Nadýcháte se svěžího čerstvého vzduchu a ulevíte i psychice, která je často vystavovaná nadměrnému stresu.
Jarmila Hokrová, výživový poradce
Líbil se vám článek? Tak mu dejte „lajk“ nahoře, nad obrázkem.
Čtěte také:
Zimní salát z cibule
Instant a easy
Nemáte rádi celer?
Nejnovější komentáře