Chcete zhubnout? Snídejte!

Že vám k snídani stačí jen káva? No, pak se nedivte, že vás večer „honí mlsná“.

Snídaně je nejdůležitější jídlo dne. Po dlouhé době spánku dá tělu energii a nastartuje metabolismus pro správné fungování.  Chcete-li zhubnout a přitom nesnídáte, děláte velikou chybu.

Je také důležité, co si k snídani dáme. Lidé se často domnívají, že stačí, když si k snídani dají kávu. V jejich představách splňuje 3 základní pravidla pro snídani při hubnutí.  Je to tekutina, prohřeje „bříško“ a má málo kalorií. Jenže ono je to jinak. Káva je močopudná a tak tekutiny z těla spíše odvádí. Pití kávy nalačno překyseluje žaludek, dráždí žaludeční sliznici a může být příčinou pálení žáhy a žaludečních vředů. A nedostatek kalorií si člověk, který nesnídá, vynahradí většinou během dne tak, že častěji sahá po tučných a sladkých jídlech.

Také pečivo z bílé mouky, namazané vrstvou margarínu a sladkou marmeládou nebo Nutelou není tím nejlepším startem do nového dne. Po takové snídani, plné sacharidů s vysokým glykemickým indexem, budeme pravděpodobně brzo unavení a dostaneme chuť na další sladkou laskominu. Nejspíše sáhneme po nějaké sušence nebo kobližce.

Kvalitní snídaně by měla tělu dodat nezbytné živiny a energii, kterou budeme čerpat několik hodin. Měla by obsahovat komplexní sacharidy a bílkoviny. Co si tedy dát k snídani, abychom získali energii a živiny? Za kvalitní snídani jsou považovány např. cereálie. Ale pozor! I tady si musíme umět vybrat. Křupavé a slazené „müsli“, plné jednoduchých cukrů a nesprávných tuků, nám sice chutná, ale za zdravou snídani je rozhodně nepovažujte. Také instantní cereálie v podobě kaší nejsou to pravé pro naše zdraví. Tyto výrobky jsou průmyslově zpracovávané, mají vysoký obsah jednoduchých cukrů a vysoký glykemický index.

Budete-li si vybírat müsli, zvolte celozrnné, sypané. Můžete si ho namíchat i sami. Stačí porce obyčejných, neupravovaných ovesných vloček, mandle nebo oříšky, trochu ovoce, může být i  sušené např. brusinky nebo borůvky a je to. Tuto směs můžete zalít mlékem nebo jogurtem, nechat nabobtnat je hotovo. Vaše snídaně bude obsahovat komplexní sacharidy z ovesných vloček, trochu cukrů z ovoce, zdravé tuky z oříšků a bílkoviny z vloček a mléka nebo jogurtu. Dá vám energii na začátek dne, živiny a vitamíny. Po takové snídani byste neměli mít chutě na sladké a v průběhu celého dne budete schopni kontrolovat, co a kolik toho sníte.

Chcete se naučit jíst tak, abyste už nikdy nemuseli držet dietu? Tak se podívejte, co jsem pro vás připravila.

 Jarmila Hokrová, výživový poradce

Líbí se vám článek? Dejte mu „lajk“ nahoře, nad obrázkem.

 

Čtěte také:
Kouzlo zeleného talíře
K hubnutí a udržení váhy patří pohyb
Recepty na zelenou zeleninu

zpět na blog2